“کره حیوانی طبیعی” خطر حملهٔ قلبی را کاهش می‌دهد

“کره حیوانی طبیعی” در دهه‌های گذشته به‌غلط به‌عنوان یک غذای مضر، چاق‌کننده و منشأ امراض قلبی معروف شده است اما کره حیوانی یکی از آن مواد غذایی سالمی است که نه‌تنها مصرف معقول آن برای سلامتی ضرری ندارد بلکه خطر حملهٔ قلبی را نیز کاهش می‌دهد.

“کره حیوانی طبیعی” یکی از آن مواد غذایی سالمی است که می‌توان با آن دیگر غذاها را هم به شاهکار تبدیل کرد اما در دهه‌های گذشته به‌غلط، به‌عنوان یک غذای مضر، چاق‌کننده و منشأ امراض قلبی معروف شده است.

اما اخیراً به‌واسطه تحقیقات جدید، دوباره به گروه غذاهای سالم افزوده شده است؛ در این مطلب قصد داریم هفت مورد از فواید مصرف کره حیوانی طبیعی را که در واقع از “شیر و ماست محلی” تهیه می‌شود بررسی کنیم.

کره حیوانی طبیعی غنی از ویتامین‌های حل‌شونده در چربی است، کره دارای ویتامین‌هایی است که در چربی حل و قابل استفاده برای بدن می‌شوند، از جمله ویتامین A و E و K2 است؛ قصد بزرگنمایی درباره ویتامین‌های A و E را نداریم، اگر شما در رژیم غذایی فعلی‌تان غذاهای حیوانی و گیاهی را مصرف می‌کنید، پس احتمالاً از هر دوی آنها بهره‌مند هستید اما کمی در مورد ویتامین K2 بگوییم که در رژیم‌های جدید کمیاب است و بسیاری از مردم از آن اطلاعی ندارند.

K2 تأثیرات قدرتمند و مفیدی دارد؛ این ماده در سوخت‌وساز کلسیم دخالت دارد و مصرف کم آن می‌تواند با بیماری‌های بسیار جدی مرتبط باشد از جمله آنها می‌توان به بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و پوکی استخوان اشاره کرد؛ لبنیاتی که از شیر گاو گرفته شده‌اند حاوی ویتامین K2 هستند.

کره حیوانی حاوی بسیاری از چربی‌های اشباع‌شده سالم است؛ پیکار با چربی‌های اشباع‌شده عواقب بدی دارد، طبق تحقیقات انجام‌شده هیچ وجه مشترکی بین چربی‌های اشباع‌شده و امراض قلبی وجود ندارد و چربی‌های اشباع‌شده باعث افزایش کلسترول HDL (کلسترول نوع خوب) در خون می‌شوند و کلسترول LDL را از ابعاد کوچک با تراکم زیاد (کلسترول خیلی بد) به نوع بزرگ و کم‌چگال تبدیل می‌کند که از نظر پزشکی خوب است علاوه بر این، کره حیوانی حاوی چربی‌هایی با زنجیره‌های کوتاه و متوسط است که سوخت‌و‌ساز آنها متفاوت از سایر چربی‌ها است؛ آنها حس سیری ایجاد می‌کنند و میزان سوزاندن چربی را افزایش می‌دهند.

کره حیوانی طبیعی در مقایسه با نوع گیاهی (مارگارین) خطر حملهٔ قلبی را کاهش می‌دهد؛ بیشتر اوقات دستورالعمل‌های رایج غذایی، به‌خلاف هدف اصلی‌شان عمل می‌کنند و روی سلامتی ما اثر نامناسبی دارند؛ نخستین مثال را می‌توان در این مطلب گفت که آن‌ها مارگارین را جایگزین کره حیوانی می‌کنند… این چیزی‌ست که اساتید گفته‌اند و ما هم انجام می‌دهیم!

اما آن اتفاقی که می‌افتد، جایگزینی کره حیوانی سالم، یک غذای خوب، با چربی‌های مضر و ناسالم است؛ در یک پروژه تحقیقاتی به‌روی گروهی از بیماران قلبی، کره و مارگارین امتحان شدند و این نتیجه به دست آمد: مارگارین خطر حملهٔ قلبی را افزایش داد ولی کره حیوانی هیچ‌گونه اثر بدی نداشت؛ مطالعه دیگری نشان داد که مصرف بالای چربی‌های لبنی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را 69% کاهش می‌دهد و احتمالاً این به‌خاطر مصرف بالای ویتامین K2 است.

کره حیوانی طبیعی منبع خوبی برای اسید چرب بیوتیرِیت است: اسید چرب بیوتیرِیتِ 4-کربنی وقتی در بدن تولید می‌شود که باکتری‌های رودهٔ بزرگ و فیبرهای رژیمی غذاها با هم تماس پیدا می‌کنند؛ این شاید دلیل اصلی تأثیر مثبت فیبر بر سلامتی انسان باشد. یکی از بهترین منابع بیوتیرِیت، کره حیوانی است که حدود 3 تا 4 درصد بیوتیرِیت دارد، در حقیقت بیوتیرِیت از افزایش وزن به‌خاطر رژیم‌های بد جلوگیری می‌کند و این کار را با افزایش مصرف انرژی انجام می‌دهد همچنین عملکرد میتوکندری در سلول‌ها را بهبود می‌دهد در ضمن بیوتیرِیت ضد التهاب و دارای اثرات محافظتی قوی بر سیستم گوارشی انسان است.

کره حیوانی طبیعی غنی از اسید لینولئیک است؛ کره حیوانی طبیعی به‌خصوص کره‌ای که از دام‌های علف‌خوار به‌دست آمده باشد، منبع بزرگی از اسید لینولئیک است، این اسید چرب تأثیر زیادی بر متابولیسم دارد و حتی به‌طور مجزا به‌عنوان مکمل چربی‌سوز تجاری هم فروخته می‌شود. این اسید خواص ضدسرطان هم نشان داده و درصد چربی بدن انسان را کاهش می‌دهد البته بعضی از تحقیقات هم نشان داده‌اند که اسید لینولئیک هیچ تأثیری در آرایش بدن انسان ندارد، به هر حال یا مفید است یا بی‌ضرر.

کره حیوانی طبیعی با خطر کمتر چاقی همراه است؛ مقالات تغذیه اغلب توصیه می‌کنند که محصولات لبنی کم‌چرب استفاده کنیم، به این ترتیب می‌توانیم کلسیم را بدون نیاز به تمام آن چربی‌ها و کالری‌های اضافه و بد به دست بیاوریم اما با وجود کالری بالاتر، خوردن محصولات لبنی با چربی زیاد با چاق شدن همراه نیست؛ در حقیقت با مرور برخی تحقیقات، اثرات مثبت مصرف بالای چربی‌های لبنی بر چاقی، بیماری‌های قلبی عروقی و سایر اختلالات متابولیکی آشکار می‌شود.

در پایان باید تکرار کنیم به‌خلاف تفکرات رایج، کره حیوانی طبیعی، غذای سالمی است؛ مصرف اندک تا معتدل آن نه‌فقط تأثیر بدی بر سلامت جسمی ندارد بلکه فوایدی هم دارد اما مانند تمام غذاهای دیگر نباید در مصرف آن زیاده‌روی کرد البته کره حیوانی طبیعی به‌اندازه روغن زیتون مفید نیست اما در رتبه بعد از آن قرار می‌گیرد و همان‌طور که می‌دانید روغن زیتون مفیدترین و سالم‌ترین چربی شناخته‌شده برای انسان است البته باید متذکر شویم منظور از کره حیوانی طبیعی که در این مطلب توضیح دادیم، کره‌ای است که به‌صورت مستقیم از دوغ تهیه‌شده از ماست محلی استحصال می‌شود.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email
پشتیبانی واتس اپ